Richmond Championship Show 2023
Judge: Mr Mark Cocozza (Freecloud)
BEST OF BREED & G3: POLLARD, Mrs G & MAGGS, Mrs K M E Ch
Gillandant Thief Of Hearts at Dewyche
Dog CC : POLLARD, Mrs G & MAGGS, Mrs K M E Ch Gillandant
Thief Of Hearts at Dewyche
Res Dog CC : REILLY, Lady S UK Ch Sw Ch Ir Ch Esp Ch
Multi Int Ch Lisjovia Bor
Bitch CC : POLLARD, Mrs G Gillandant Simply The Best
Res Bitch CC : WILCOCK, Mrs Jacynth & WILCOCK, Mr Adam
Shaun Ch Penellcy She's Like The Wind
Best Puppy : MCBAIN, Miss Suzie & HOLMES, Miss Lisa
Polar Light Pride of America (imp USA) naf
Best Veteran : REILLY, Lady S UK Ch Sw Ch Ir Ch Esp Ch
Multi Int Ch Lisjovia Bor
Best Special Beginner & G2: CHALLINOR, Mrs Melissa
& CHALLINOR, Mr Matthew Shanlimore Marvin
Class VD (3 Entries) Abs: 1
1st: REILLY, Lady S UK Ch Sw Ch Ir Ch Esp Ch Multi Int Ch
Lisjovia Bor
2nd: TADD, Mrs S A Ch Jacko Du Haras De Chante Neige Avec
Kricarno J
Class MPD (3 Entries) Abs: 0
1st: BAVERSTOCK, Mrs Yvonne & BAVERSTOCK, Mr Ian Kalkasi King Of
Hearts
2nd: WILCOCK, Mrs Jacynth & WILCOCK, Mr Adam Shaun DREAM OF
VALYRIA DAEMON OF MYSTICELYSIUM (IMP POL)
3rd: BAVERSTOCK, Mrs Yvonne & BAVERSTOCK, Mr Ian Kalkasi Simply
Super
Class PD (2 Entries) Abs: 0
1st: BAVERSTOCK, Mrs Yvonne & BAVERSTOCK, Mr Ian Kalkasi King Of
Hearts
2nd: BAVERSTOCK, Mrs Yvonne & BAVERSTOCK, Mr Ian Kalkasi Simply
Super
Class JD (1 Entries) Abs: 0
1st: MUNSON, Mrs Babs & MUNSON, Mr Richard John Travis Bear Du
Pyrdanti for Pyrbern (Imp Fra)
Class PGD NO ENTRIES
Class LD (9 Entries) Abs: 4
1st: HENSON, Mr Mark & DEARMAN, Ms Samantha Lisjovia Eternal
Guardian for Pyrekees
2nd: BAVERSTOCK, Mrs Yvonne & BAVERSTOCK, Mr Ian KALKASI JUST
BECAUSE JW
3rd: CHALLINOR, Mrs Melissa & CHALLINOR, Mr Matthew Shanlimore
Marvin
Res: DUFFELL, Mr I Ricaduffal Draco Star
Class OD (3 Entries) Abs: 1
1st: POLLARD, Mrs G & MAGGS, Mrs K M E Ch Gillandant Thief Of
Hearts at Dewyche
2nd: KENYON, Mrs Christine & WARD, MR ARTHUR Ch CHARIBERE SIMPLY
THE SEQUEL AT KAIANNA JW
Class SBD (2 Entries) Abs: 0
1st: CHALLINOR, Mrs Melissa & CHALLINOR, Mr Matthew Shanlimore
Marvin
Class VB NO ENTRIES
Class MPB (4 Entries) Abs: 0
1st: MCBAIN, Miss Suzie & HOLMES, Miss Lisa Polar Light Pride of
America (imp USA) naf
2nd: BAVERSTOCK, Mrs Yvonne & BAVERSTOCK, Mr Ian Kalkasi Super
Star
3rd: BAVERSTOCK, Mrs Yvonne & BAVERSTOCK, Mr Ian Kalkasi Super
Special
Res: STEPHENS, Miss Beth Charlotte Aurvandill Freya's Thyra
(BA1)
Class PB (2 Entries) Abs: 0
1st: BAVERSTOCK, Mrs Yvonne & BAVERSTOCK, Mr Ian Kalkasi Super
Star
2nd: BAVERSTOCK, Mrs Yvonne & BAVERSTOCK, Mr Ian Kalkasi Super
Special
Class JB (1 Entries) Abs: 0
1st: COLES, Miss S M Gillandant Jasmine
Class PGB (4 Entries) Abs: 0
1st: HARRIS, Mrs Susan R Febus Hardknott
2nd: COLES, Miss S M Gillandant Jasmine
3rd: NEWLAND, Mrs Mary Shanlimore Superstition
Res: NEWLAND, Mrs Mary Shanlimore Baby Love
Class LB (5 Entries) Abs: 2
1st: GOODWIN, Mr Craig & GOODWIN, Mrs Karen Lisjovia White Lady
Avec Montmusique JW
2nd: CARTER, MR MIKE ROY JUMICAR MOONSTONE
3rd: DUFFELL, Mr I Ricaduffal Rock Star
Class OB (5 Entries) Abs: 0
1st: POLLARD, Mrs G Gillandant Simply The Best
2nd: WILCOCK, Mrs Jacynth & WILCOCK, Mr Adam Shaun Ch Penellcy
She's Like The Wind
3rd: TADD, Mrs S A Kricarno Katchmeifyoukan
Res: BAVERSTOCK, Mrs Yvonne & BAVERSTOCK, Mr Ian Kalkasi The
Eternal Chase JW
Class SBB (3 Entries) Abs: 0
1st: STEPHENS, Miss Beth Charlotte Aurvandill Freya's Thyra
(BA1)
2nd: NEWLAND, Mrs Mary Shanlimore Superstition
3rd: NEWLAND, Mrs Mary Shanlimore Baby Love