Pyrenean Shows and Judges for 2019 (click on show name to view results)

Show Judge Show Date
Manchester
( 46 - 45 )
  Results  Critique
Mr A Wight
Group - Mrs LJ Salt
BPIS - Mrs Liz Stannard
BIS - Mr S Plane
Thursday
17 Jan

schedule
PMD of GB Ch Show Mr S Hall Sunday
17th February
schedule

Crufts      
(29 Dogs 34 Bitches Total entered 63)
(29 Dogs 35 Bitches Total entries 64)
Results  Critique

Mr K Savage
Group - Mr R P Oldham
BIS - Dr R W James
Friday
8th March
NE PMDC - Open Show 1 Judging after  10:00
NE PMDC - Open Show 2 Judging after 13:00

Mr John Ritchie (Hollibell/Dykebar) (1)
Miss Marion Hodgson (Ddalrus)
  (2)
EASTER MONDAY 22nd APRIL
schedule  Entry Form Online Entry  (1)
schedule  Entry Form Online Entry  (2)
PMDC of Scotland - Open    

SEPMDC Ch Show
(37)
  Results   Critique

Mrs S Gibson Sunday
7th April
Schedule  Entry Form
PMDC of GB - Open    

Birmingham National
( 33 - 40 )
 Results  Critique

Mrs JM Weetch
Group - Mrs Z Thorn-Andrews
Puppy Group - Dr Tamas Jakkel
Veteran Group - Mr Richard C Kinsey

BIS -BPIS - BVIS - * Mrs SM Marshall
Thursday
9th May
schedule  Entry Form Online Entry

SKC
( 9 - 14 )  
 Results
 Critique

MRS T JACKSON
Group - Mr KA Nathan
Puppy Group & BPIS - Mr S.W. Hall
Veteran Group - Mr D. Smith
Sp. Beg. Group - Mrs F. Krall
BIS & BVIS - Mr M Armstrong
Saturday
18th May
schedule  Entry Form Online Entry

Bath 
( 37 - 44 )
 Results  Critique

Miss Jean Lanning (Subject KC approval)
Group -
Mr ML Vines

BIS - Mrs J Peak
Saturday
25th May
schedule  Entry Form Online Entry
SEPMDC - Open  (New Venue - Southern Counties Showground)

Results  Critique
Darren Clark 1st June 2019
Schedule  Entry Form
Southern Counties
( 32 - 39 )
 Results  Critique
Mr J Horswell
Group - Dr T Jakkel  [Hungary]
Puppy Group - Howard Ogden
Veteran Group - Unto Timonen [Finland]

Junior Group - MRS JIil Peak

Special Beginners Group - Jacqui Ward

BIS - Dr T Jakkel [Hungary]
1st June
schedule  Entry Form   Online Entry
Border Union
( 18 - 27 )
  Results   Critique
Mrs CP Moffat
Group - Mr K Young

BIS - * Mr MW James
Sunday
16th June
schedule  Entry Form Online Entry

Blackpool 
( 37 - 48 )

 Results  Critique

*Mr TJ Ball
Group - Miss M Sargent
Puppy Group - Mr Gordon Rual
Junior Group - Mrs Sue Searle

BIS & BPIS & BJIS - Mr Ken Sinclair
Sunday
23rd June
schedule  Entry Form Online Entry

Windsor 

( 19 - 21 ) 
  Results   Critique

Mrs S Tadd (kricarno)
Group - Mr P Lawless
BPIS & Puppy Groups - Mrs Meg Purnell-Carpenter
BVIS & Veteran Groups
- Mr Stuart Band

BIS - Mr WR Irving
Friday
28th June
schedule   Entry Form   Online Entry
Nat Working & Pastoral Breeds 
( 31 - 33)
Results
*Mrs FI Kaye
Group - Mr K Baldwin
BIS - Mr K Baldwin
Saturday
13th July
schedule  Entry Form Online Entry

Leeds 

( 38 - 41 )
  Results

Mr RC Kinsey
Group -
Mr B Reynolds-Frost
Puppy Group & BPIS - Mr A Wight
Veteran Group & BVIS - Mr D Killilea
Breeder Group & BBIS -
Mr T Mather
Special Beginner Group -
Mr T Mather

BIS - Mr MG Cocozza
Friday
26th July
schedule  Entry Form   Online Entry

Paignton   

( 26 - 25 )

 Results  Critique

Mr ND Melling
Group -
Miss D Spavin
Puppy Group & BPIS - Mr L Cox
Special Beginners Group -
Mr J Carter

BIS - Mr W Browne-Cole
Monday
5th August
schedule   Entry Form   Online Entry

Bournemouth
( 29 - 32 )
 Results

Lady S I Reilly
Group - Mr MW James
Puppy Group - Mr MW James
Special Beginner Groups - Mr MW James
BPIS - Mr D Smith

BIS - Mr D Smith
Saturday
10th August
schedule  Entry Form   Online Entry

Welsh Kennel
(32 - 33)
 Results   Critique

*Mr KS Wilberg
Group - Mr T Nagrecha
Puppy Group & BPIS - Mrs Liz Cartledge
Veteran Group & BVIS - Mr Tony Allcock

BIS - Mr Jonathan Daltrey
Saturday
17th August
schedule  Entry Form   Online Entry

City of Birmingham
( 33 - 35 )
  Results   Critique

Mrs C Kenyon
Group - Mr B M Croft
BPIS & Puppy Group - Mrs M Deats
BJIS & all Junior Group - Mrs E P Hollings
BVIS & Veteran Group - Mr S W Hall

BIS - Mr M J Gadsby
Saturday
31st August
schedule  Entry Form   Online Entry
Richmond
( 27 - 34 )
Results
  Critique
*Mr GA Hill
Group - Mrs T L Jackson
Puppy Group - David Shields (Wilholme)
Veteran Group -
Moray Armstrong (Bitcon)
Special Beginners Group - Mrs Toni Jackson (Elbereth)
BPIS & BVIS - Mr P J Harding

BIS - Mr P J Harding
Saturday
7th September
schedule   Entry Form   Online Entry
Darlington
(33 - 40)
Results
Mrs L Marston
Group -
Mr S Atkinson
Puppy Group & BPIS - Mr F Whyte

Veteran Group & BVIS - Mrs J A Ward
BIS - Mr S W Hall
Saturday
14th September
schedule  Entry Form   Online Entry
SEPMDC - Limit
Results

Dawn Cochrane  (MYATOKSCI)

6th October 2019
Schedule  Entry Form
PMDC of Scotland - Open    

North of E PMDC

   

Midland Counties
(62 - 75)

*Mr CF Habig
Group - Mr A Wight

BIS - Mr A Wight
Saturday
26th October
schedule  Entry Form Online Entry

Scottish W & P breeds
 (30 - 39)

MR K R NEWHOUSE (ANNECY)
Group Judge: MRS M PURNELL-CARPENTER (OVERHILL)
Puppy Group Judge: MR T MATHER (BARKLOTS)
Saturday
2nd November
schedule  Entry Form Online Entry
PMDC of GB - Open    
NE PMDC - Open    

LKA

Mrs J Hammond
Group - Mr Mick Taylor (Bruernish)
BIS - Mr D Killilea (Redwitch)
Sunday
15th December
schedule   Entry Form   Online Entry