Show | Judge | Show Date |
PMDC of GB - Champ Results Critique |
Colin Boker |
Sunday 25th February |
Mr S J Mallard Group -
Mrs M J Purnell-Carpenter
Mrs M J Purnell-Carpenter
Mrs M J Purnell-CarpenterBIS - Jill Peak |
Thursday 8th March schedule |
|
NE PMDC - Open Show Critique Critique |
Tom Mather Darren Clarke |
|
PMDC of Scotland - Open Critique |
Babs Munson | |
Mr Peter Jolley |
Sunday 1st April schedule |
|
PMDC of GB - Open Critique |
Jenny Haslett |
Sunday 15th April |
Mr GC Rual Group - Mr J Ritchie BIS - Mr MJ Gadsby |
Sunday 13th May schedule |
|
Mrs Yvonne Braverstock Group - Mrs FI Kaye Puppy Group - Mrs M Purnell-Carpenter Veteran Group - Mrs S J Garner BIS - Mr SJ Mallard |
Friday 18th May schedule |
|
SEPMDC - Open Results Critique |
Louise Bermingham ( Bamcwt ) |
Sunday 6th May schedule |
Mrs S Duffin Group - Mrs J Peak Puppy Group and BPIS - Mrs S J Garner BIS - MR E M Paterson |
Sunday 27th May schedule |
|
Border Union ( 22 - 27 ) Results Critique |
*Mr JB Daltrey Group - Mr A Wight Puppy Group and BPIS - Mr Nick Gourley (Witchstone) BIS - Mr J Luscott |
Saturday 16th June schedule |
Mr KE Johansson Group - Mr F Kane Puppy Group Judge: Mrs Britt-Marie Young Junior Group Judge: Mr Mike Vines BIS - Mr F Kane |
Sunday 24th June schedule |
|
Mrs Gill Pollard Group - Mr Robin Newhouse Special Beginners Group - Mr Robin Newhouse BPIS and Puppy Group - Mrs Lynne Salt BVIS and Veteran Group - Dr Andreas Schemel BIS - Mr KR Newhouse |
Saturday 30th June schedule |
|
Nat Working &
Pastoral Breeds ( 36 - 39 ) Results Critique |
Mr MJ Coad Group - Mr MW James BIS - Mr J Corish |
Saturday 14th July schedule entry form |
Mr BM Croft Group - Mr WR Irving Puppy Group & BPIS - Mr Keith Nathan Veteran Group & BVIS - Mr Derek Smith Breeder Group & BBIS - Mr Derek Smith Special Beginner Group - Mr Stuart Plane BIS - Mrs EP Hollings |
Sunday 29th July schedule |
|
Mr MJ Gadsby Group - Mr K Young PG & BPIS - Mrs Jill Peak SPECIAL BEGINNERS GROUP - Mr S Hall BIS - Mrs MJ Purnell-Carpenter |
Monday 6th August schedule |
|
Mr Tan Nagrecha Group and PG - Mr ML Vines BIS and BPIS - Mrs CE Cartledge |
Monday 13th August schedule |
|
Mrs TA Cousins-Brown
Group - Mrs GC Chapman Puppy Group – Judge Mr Espen Engh (Norway) Veteran Group – Judge Mrs G C Chapman BIS - Mr D Smith |
Saturday 18th August schedule |
|
Mr K Young Group - Mr B Reynolds-Frost
BPIS & all Puppy Groups: - Mr P Wilkinson
BJIS & all Junior Groups - Mr J Horswell
BVIS and all Veteran Groups - Mr A Wight
BIS -
Mr MG Cocozza |
Saturday 1st September schedule |
|
Richmond
( 32 - 31 ) |
Mrs S Hewart-Chambers
Group - Mrs M Wildman (Wildax)
Puppy Group - Marion M Waddell (Magregor)
Veteran Group - Mrs Sheila L Jakeman (Tanlap)
Special Begginers - Mrs Sandra M Marshall (Lowerdon)
BIS - Mr G
Corish |
Saturday 8th September schedule |
PMDC of GB - Open | Cheryl Goodman |
Saturday 22nd September |
SEPMDC - Limit Results Critique |
Stella Baxter |
Sunday 7th October Schedule Entry Form |
PMDC of Scotland - Open | ||
North of E PMDC Champ Show |
||
Midland Counties |
Miss P Bayliss Group - Mr SJ Mallard BIS - Mr SW Hall |
Friday 26th October schedule |
Karen Kennedy |
Saturday 3rd November |
|
NE PMDC - Open Critique |
Keith Baldwin | |
LKA |
Mrs H Carlin Group - Miss E Ann Ingram BIS - Miss E Ann Ingram |
Saturday 15th December schedule |